Get Adobe Flash player

Fotografia podróżnicza - POLSKA


 WARSZAWA 

Herb Warszawy                                                                                                                         

 

Mam, tak samo jak ty, Miasto moje a w nim: 
Najpiękniejszy mój świat, Najpiękniejsze dni
Zostawiłem tam, kolorowe sny 

Kiedyś zatrzymam czas I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił Tam, gdzie moje sny, 
I warszawskie kolorowe dni 

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
Już dziś wyruszaj ze mną tam 
Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
Warszawski dzień 

Mam tak samo jak ty...
Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański szczyt
Już dziś wyruszaj ze mną tam 
Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
Warszawski dzień 
Warszawski dzień, Warszawski dzień

Albumy:

Link do Albumu: Warszawa  

 

 

Warszawa (pełna nazwa formalna: miasto stołeczne Warszawa) – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad rzeką Wisłą.

Warszawa jest ważnym europejskim ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu (Sejmu i Senatu), Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności 1 707 981 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2008 r. i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą). W skali kraju, rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

  
Link do Albumu: Warszawa - Powązki  Cmentarz Powązkowski, zwany też Starymi Powązkami - najstarsza zabytkowa nekropolia Warszawy (czasami mylony z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach, na którym również spoczywa wielu zasłużonych obywateli). Położony w dzielnicy Wola między ulicami: Spokojną, Okopową, Powązkowską, Smętną, Wawrzyszewską, Ostroroga i Tatarską. Graniczy z kilkoma innymi cmentarzami. Opiekę nad nim sprawuje Kuria Metropolitarna Warszawska, którą reprezentuje zarząd cmentarza oraz Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek. Cały teren cmentarza - skarbnicę rzeźby i małej architektury objęto ścisłą ochroną konserwatorską podległą Konserwatorowi Zabytków m. st. Warszawy. 
Link do Albumu: Warszawskie Łazienki 

Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.

Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, co sprawia, że jest bezpieczny również dla małych dzieci. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów.

 

powrot

 


 RADOMSKO

 herbRADOMSKO

 

 

 

 

 

 

Radomsko – miasto i gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego. Radomsko jest siedzibą gminy Radomsko i powiatu radomszczańskiego. Według danych z 2008 roku, miasto miało 48 997 mieszkańców. Położone jest w zachodniej części Wzgórz Radomszczańskich nad rzeką Radomką. Jest trzecim co do wielkości miastem w województwie łódzkim i szóstym co do ludności. Miasto położone jest przy najważniejszych szlakach komunikacyjnych. Przez Radomsko przebiega od 1846 roku dawna Kolej Warszawsko - Wiedeńska. Radomsko jest jednym z najstarszych miast w Polsce - 1243 rok - pierwsza pisemna wzmianka o Radomsku; 1266 rok - nadanie praw miejskich przez Leszka Czarnego. W Radomsku podjęto decyzję o koronacji Królowej Jadwigii.

Link do Albumu: Radomsko

powrot

 


 KRAKÓW 

herbKRAKOW

 

 

 

 

 

 

 

Kraków – miasto nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju – po Warszawie – pod względem liczby mieszkańców oraz drugie – po Warszawie – pod względem powierzchni; jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych. W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego oraz historycznej Małopolski, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej.

Link do Albumu: Kraków

powrot

 


 KUTNO

herbKUTNO

 

 

 

 

Kutno – miasto i gmina miejska w północnej części województwa łódzkiego, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią, dopływem Bzury. Miasto leży zaledwie o 20 km na północny zachód od geometrycznego środka Polski. Siedziba władz powiatu oraz władz gminy wiejskiej Kutno. Prawa miejskie: przed 1432 i ponownie w 1766. Miasto liczy ok. 46 800 mieszkańców. Miasto to leży na zachodnim skraju Równiny Kutnowskiej, należącej do makroregionu Niziny Środkowomazowieckiej. Na południe od Kutna Równina Kutnowska graniczy z należącą do tego samego regionu Równiną Łowicko Błońską, na zachodzie rozciąga się Wysoczyzna Kłodawska, zaliczona do Niziny Południowowielkopolskiej. Kutno leży również na pograniczu krain historycznych. W jego sąsiedztwie stykały się ziemie Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza i Łęczyckiego. Usytuowanie miasta w środku Polski, na pograniczu krain geograficznych i historycznych oraz skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych miało i ma wciąż znaczenie dla jego rozwoju.
Link do albumu: Kutno

powrot

 


 RADOM

herbRADOM

 

 

 

 

Radom – miasto z prawami powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Czternaste co do wielkości miasto w Polsce. Siedziba kurii diecezji radomskiej i powiatu radomskiego. Centrum administracyjne i kulturalne ziemi radomskiej. Historycznie położony jest w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej oraz stanowi siedzibę ziemi radomskiej. Zgodnie z fizyczno-geograficznym podziałem Kondrackiego miasto położone jest na Nizinie Mazowieckiej, na Równinie Radomskiej.
Link do albumu: Radom

powrot

 


 TRÓJMIASTO - Gdańsk - Sopot - Gdynia

herbGDAŃSK herbSOPOT herbGDYNIA

Link do albumu: Trójmiasto

Trójmiasto – (kaszub. Trzëgard) – policentryczny ośrodek metropolitalny[1], obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Stanowi także śródmiejski obszar aglomeracji gdańskiej zwanej też trójmiejską. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską obejmuje obszar o powierzchni 414,38 km². Głównym ośrodkiem miejskim tej jednostki przestrzennej jest Gdańsk, będący także siedzibą władz województwa pomorskiego. Według danych z 30 września 2014 Trójmiasto miało 747,8 tys. mieszkańców.

W dniu 28 marca 2007 Trójmiasto przestało być wyłącznie pojęciem potocznym, ale stało się obszarem udokumentowanym za pomocą podpisanej tego dnia Karty Trójmiasta.

powrot

 


GALERIE:

 

{oziogallery 589}

powrot